środa, 17 listopada 2010

How to draw a cat?Historia powyższa wydarzyła się ponad 20 lat temu. Nauczycielka poleciła uczniom I klasy w ramach pracy domowej narysować postać bohatera narodowego, Tadeusza Kościuszki. Mała Ola, która całkowicie spełniała się w szlaczkach, poprosiła o pomoc babcię. Babcia dała Oli cenną radę - „zanim coś narysujesz pomyśl, co charakterystycznego tkwi w danej postaci”, ale pomogła też dopełnić dzieła w zeszycie. Tadeusz Kościuszko jak żywy patrzył z dumnie uniesioną głową i zadartym dłuugim nosem. Nastepnego dnia Pani Nauczycielka z okrzykiem na ustach „Proofanacjaaaaa!!!!”wezwała mamę Oli do szkoły.

Jak pomóc dzieciom, które nie okazały się samorodnym talentem plastycznym? Zainwestować w lekcje rysunku od „maluchów”? Niekoniecznie.
Od kilku miesięcy można pomóc sobie cyfrową książeczką - instrukcją, dostępną w AppStore i sciągniętą np. na iPhona. Instrukcja „How to drow a cat” wyświetlana jest na ekranie. Żyrafa Grace i ptak Busby krok po kroku objaśniają nam kolejny ruch, który przenosimy na kartkę papieru, aż do całkowitego ukończenia rysunku. Aplikacja jest bezpłatna. Dostępna w wersji angielsko języcznej, wspomagana czytelnymi rysunkami, szybko stała się jedną z najczęściej ściąganych w sieci. Autorzy zapowiadają w najbliższym czasie kolejne odcinki książeczek, w których będzie się rysowało palcem po ekranie, wykorzystując dotykowy ekran iPada.
A kim są autorzy ? To Aleksandra Szkoda i Radek Żabiński założyciele firmy Mind the Kids! Pomysł na książeczki w wersji papierowej zrodził się w rodzinie Radka Żabińskego, który wysłał swojej 5 letniej chrześnicy instrukcję rysunku ratusza!
W serii "jak narysować..." ukazało się dotychczas jedenaście książeczek. Znajdziemy więc między innymi instrukcję rysunku (obok wspomnianego kota) dinozaura, samolotu, księżniczki, Świętego Mikołaja czy szkieletu. W edycjach specjalnych powstały "Jak narysować Syrenkę" a z okazji festiwalu chopinowskiego - jak narysować grającego na fortepianie Fryderyka Chopina. Więcej znajdziecie na stronie mindthekids.com
Uwaga! Obchodzimy aktualnie rok chopinowski, i jest wielce prawdopodobne, że wasze dzieci przyniosą w ramach zadania domowego do wykonania rysunek Fryderyka Chopina. Nie szukajcie cech charakterystycznych, skorzystajcie z pomocy Mind The Kids!

How we can help our child to draw, if we do not have the ability? In the last few months, a very helfpul free application „How to draw a cat” can be downloaded for an iPhone or an iPad. It comes from polish team Mind the Kids. Soon they are going to provide more aplication „How to draw...”. But at the begining was books. The idea for the first book was born when the 5 years old girl asked his uncle to help her to draw a town hall. Uncle Radek Żabiński delivered her instructions including his illustrations and text by Aleksandra Szkoda.
Every book in the series is simple and funny, providing an effective adventure which is very easy to follow. The main characters,Grace the Giraffeand Busby the Bird, will be the amusing and truly effective guides. Line by line, arc by arc, they’ll show you how to draw. More about this projeckts mindthekids.com
You can give a try and download the application directly from AppStore.

3 komentarze: