niedziela, 10 czerwca 2012

Sigtuna and UppsalaNajstarsze stolice Szwecji. Pierwsze wzmianki, jako najstarszą stolicę wymieniają Birkę. Po jej upadku przez długie lata najważniejsze funkcje ekonomiczne i kulturalne w regionie przejęła Sigtuna. Dziś to niewielkie miasteczko z ponad tysiąc letnią historią, położone mniej więcej w połowie drogi ze Sztokholmu do Uppsali. Musze dodać, że niezwykle urocze miasteczko, z drewnianą architekturą, położone nad jeziorem Melar. Wybraliśmy sie tam 6 czerwca czyli w dzień narodowego święta Szwecji - dnia flagi. I nie mogliśmy się nadziwić, że tak ładne miejsce, położone tak blisko, odkrywamy dopiero przed samym powrotem. Spacerowaliśmy średniowiecznymi uliczkami, przyglądaliśmy się światecznym obchodom, pozwiedzaliśmy ruiny średniowiecznych kościołów św Piotra i Olafa, mijając po drodze liczne kamienie runiczne. Na samym konću spędziliśmy trochę czasu nad jeziorem Melaren- trzecim najwiekszym jeziorem w Szwecji. Jego wielkość najlepiej uzmysławia fakt, że na tym jeziorze znajduje się część archipelagu sztokholmskiego, jak i leży położona jakieś 30+km dalej Sigtuna.

Najmniejszy drewniany ratusz w SzwecjiRuiny kościoła św. Piotra


Ruiny kościoła św. OlafaKiedy Sigtuna upadła, a stało sie to po tajemniczym podpaleniu miasta w 1187r, które nie zdołało juz odbudowac swego znaczenia, funkcje stolicy przejała Uppsala. Miasto , które do dzisiejszego dnia cieszy sie wielkim prestiżem. To tutaj powstał pierwszy uniwersytet, do dzisiaj uważany za najlepszy w Szwecji. Tu znajduje się największa sakralna budowla Skandynawi - Katedra - miejsce koronacji i spoczynku szwedzkich królów. Tu pochowana jest Katarzyna Jagiellonka - królowa Szwecji, nad której grobem, znajduje sie herb Polski i fresk wyobrażający Kraków. W tym mieście urodził się Ingmar Bergman, a w Katedrze kręcono jeden z jego filmów - Fanny i Alexander.

Katedra w UppsaliUniwersytet w UppsaliWodospad nad kanałem na uppsalskiej starówceTo samo miejsce ponad rok wcześniej - jesienią, kiedy w Uppsali odbywał się festiwal światła i muzyki.

A w następnym poście zabieramy Was nad jezioro Mälaren :)

7 komentarzy:

 1. Piekne zdjecia> Piekne miasta. Mysle ,ze starszej bedzie troszke tej Szwecji brakowac...

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj, dzięki Tobie jeszcze bardziej Szwecja chodzi mi po głowie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdjęcia jak filmu Emil lub Pippi, uwielbiam te klimaty:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudnie.
  Wiem, że Wasz powrót związany jest z pracą, ale kurcze, będzie za czym tęsknić:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uppsalę kojarzę z "Millenium" Larsona :-)
  Zdjęcia na prawdę magiczne - zwłaszcza te nocne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Urokliwe miasteczko, będziecie mieli co wspominać.

  OdpowiedzUsuń
 7. co za miejsce! a jak tam czysto :)

  OdpowiedzUsuń