niedziela, 22 lipca 2012

OsloCi co tu zaglądają pewnie domyślają się, że przegląd będzie wybiórczy i subiektywny. Choć przed każdym wyjazdem posiłkujemy sie przewodnikami, relacjami innych zamieszczonymi w internecie i staramy się zobaczyć te najbardziej polecane miejsca, to w efekcie odrzucamy ten sposób zwiedzania. Na szczęście Oslo jest stosunkowo niewielkie i łatwo pogodzić przyjemne z pożytecznym. Miło odnajdywać miejsca, których nazwy brzmią znajomo. W moim przypadku dzięki książkom Jo Nesbo. Dziewczyny chciałam zabrać do muzeum ilustracji dziecięcej. Nie udało się, choć wyobrażam sobie, że byłoby warto. Świadomie zrezygnowałam za to z muzeum Edwarda Muncha, szybko konstatując, że przyjechałam do Norwegii dla pięknych widoków, a nie w celu odbycia brutalnej podróży wgłąb swojego jestestwa. Za karę czytam teraz Szklany klosz Sylwi Plath, ale to już bez komentarza :)

A więc tak: pałac królewski ciagle stoi(obecnie w remoncie), podobnie twierdza Akershus, ratusz, Centrum Pokojowe Nobla. Najwiecej czasu spędziliśmy na dachu Opery, której bryła wyłaniająca się niczym lodowiec z Oslofjordu robi niesamowite wrażenie. Na dachu świata zjedliśmy lunch, a Cacane traktowały go jak wielki plac zabaw. Choć spędziliśmy tam parę ładnych godzin, planowalismy wrócić po zmroku licząc na iluminacje. Figa z makiem, zmrok nastał po 24 :)
Złapaliśmy za to niedzielny bonus. Za sprawą old mobili na Karl Johans gate przenieśliśmy się w czasie do lat 50 tych. Prawdę mówiąc nigdzie nie widziałam tak natężonego ruchu zabytkowych samochodów jak w Norwegii. W okolicach Bergen +5 do lansu stanowiło otwarte retro cabrio z kierowcą w uszatce ze skóry łosia.Nabrzeże portowe - pewny widok w całej Skandynawii - gdzie sie nie ruszysz tam woda - lubie to ogromnie!
Wody nigdy dość. Chwilę po zrobieniu tego zdjecia Starsza Cacana wpadła do fontanny.

10 komentarzy:

 1. ale wspaniały klimat ;), cudowne wystawy i dziewczynki śliczne ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, zazdroszczą wycieczki, dach zapiera dech w piersiach.
  W pierwszej chwili pomyślałam, że zdjęcia czarno białe ze starszymi samochodami to zdjęcia, skany z przeszłości:-) Świetne!

  OdpowiedzUsuń
 3. A my Oslo ominęliśmy szerokim łukiem, z braku czasu...jest gdzie wracać:) szczególnie, że ta ławka przypadła mi do gustu :D

  OdpowiedzUsuń
 4. :-)) i retro rowerek znalazłyście ;-).

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz tu jestem u Ciebie. Ładnie tu. I te miejsca. I dziewczyny też masz - jak malowane...

  OdpowiedzUsuń
 6. Na Twoich zdjęciach nawet te ciemne chmury wyglądają uroczo!

  OdpowiedzUsuń
 7. bajeczne widoki !!!!!!!!!!! maleńka słodka , a ja proszę o częstsze wpisy !!!!!!!!!!! :))) pozdrowionka ...

  OdpowiedzUsuń
 8. wow! te zdjęcia w kolorze sepii wyglądają jak stare pocztówki

  OdpowiedzUsuń
 9. Ławka kapitalna. I szkoda, że nie ma zdjęć z fontanny! ;-)

  OdpowiedzUsuń