poniedziałek, 1 grudnia 2014

O myszkach


Dwie książki idealne na ten grudniowy czas. O dobroci. O marzeniach i odwadze by podążać za nimi, nie zamykając się przy tym na potrzeby innych. Takie małe powiastki filozoficzne, których nie można ot tak sobie streścić. Obie poruszą serce i dorosłego i dziecka, które choć nie zdefiniuje to wyczuje emocje i zrozumie przekaz.

Stara mysz z chaty na skraju wspomnień, mieszka w norce przy piecu u babci i dziadka. Jej największą radością są iskry tańczące w starym palenisku, ale latem piec wygasa, a babcia i dziadek chcąc pocieszyć zajmują swoja małą lokatorkę wspominkowymi opowieściami ze swoich dziecięcych lat. Zaledwie kilka tych opowieści, ale przy opowieściach dziadka nie potrafiłam powstrzymać łez płynących po policzkach. (Starsza Cacana poradziła sobie lepiej, tego samego dnia przeczytała jeszcze Dziennik Cwaniaczka zaśmiewając się w głos.) Autorką książki jest Joanna Klara Teske, natomiast autorką ilustracji jest Magdalena Słomska. Książeczka wydana nakładem wydawnictwa Mimochodem nominowana była w konkursie Najpiękniejsza Książka Roku 2009.

O Skaczącym Myszka słyszałam już jakiś czas temu, ale dopiero w minione wakacje znalazłam ją w Ambelucji. Mała polna myszka porzuca swoje środowisko, swój korzeń i przemierza bezkresy w poszukiwaniu Gór Wieczystych. W pierwszym momencie czytelnika nawet tego najmłodszego poraża jej naiwność, ale trwa to krótko. "We wszystkich takich opowiadaniach, czy to afrykańskich, czy to amerykańsko-indiańskich, czy też sufickich, obok samej fabuły kryje się pewna nauka. Być może jedna z 'nauk' Skaczącego Myszki polega na tym, że wszystkie stworzenia są częścią całości, że wzajemnie na siebie oddziałują, że sobie nawzajem dają i biorą od siebie, bez względu na to, jak mało ważne mogą wydawać się na początku" - pisze sam autor Brian Patten. Na uwagę w tej książce zasługują także ilustracje Julity Nowosad. Skaczący Myszka została wydana przez Biuro Literackie.8 komentarzy:

 1. "Szara Mysz z chaty na skraju wspomnień"... przepiękny tytuł! Myślę, że po Waszej rekomendacji skusimy się na tę lekturę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie tez ujął tytuł choc najpierw okładka :)

   Usuń
 2. cudne !!! absolutnie w moim klimacie ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie wydane, muszę poszukać i kupić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. W Ambelucji w Sopocie, ale można online

   Usuń